למה חשוב לשחות מגיל צעיר?

רבים מבין הילדים לומדים לשחות כבר בגיל צעיר, כשהם בני חמש או שש שנים – וטוב שכך. לימוד שחייה בגיל צעיר הוא הדרך הטובה ביותר לרכוש את המיומנות החשובה הזו, ובכלל, כשמתרגלים לשחות מגיל צעיר נהנים משלל יתרונות לגוף ולנפש.

יתרונות השחייה עבור הילדים

שחייה היא פעילות ספורטיבית בריאה במיוחד, ובפרט לילדים.

התנועה במים מחזקת שרירים רבים ובפרט את שרירי הרגליים ואת חגורת הכתפיים

התועלת מחיזוק שרירים אלה כפולה: ראשית, הילד פשוט חזק יותר ומסוגל לבצע מטלות רבות יותר בכוחות עצמו (דבר שמשפר גם את העצמאות שלו ובעקבותיה את הביטחון העצמי שלו), ושנית, הילד זוכה בגוף מחוטב ומרשים.

בנוסף לשרירים מתחזקת מאוד גם המערכת החיסונית כשמתחילים לשחות מגיל צעיר

ובזכות כך נמנעות מהילד מחלות שונות ונחסכת ממנו ומהוריו עוגמת נפש. הנשימה משתפרת אף היא, ובאופן כללי מערכת הלב והריאות מתפקדת טוב יותר.

יתרון נוסף של שחייה הוא קואורדינציה טובה יותר

תכונה שתורמת באופן כללי לחיים, גם מחוץ למים, ועל כל אלה יש להוסיף גם החיזוק הניכר לדימוי העצמי: ילד שמצליח לרכוש יכולת חדשה, ובמיוחד אחת מאתגרת כמו שחייה (לא כי היא קשה אלא בעיקר בגלל שהיא בסביבה שונה לגמרי מזו המוכרת בחיי היומיום), לומד להאמין בעצמו וביכולותיו – וכדאי להעניק מתנה יקרת ערך זו לילד כבר בגיל צעיר.

עוד חשוב להדגיש

שבניגוד לפעילויות אחרות, שבהן ישנו סיכון ליפול ולהיפצע (בפרט כשמדובר בילדים), הרי שבתוך המים הסכנה הזו אינה קיימת, מה גם שהשחייה עצמה לא גורמת שום נזק ואינה מטילה עומסים מיותרים על הגוף בזכות משקלו הקל בתוך המים.

הרגל מומלץ

בריכה וים הם שניים מהבילויים הנפוצים ביותר בעונת הקיץ בארץ, ועבור ילד שיודע לשחות מגיל צעיר האפשרויות מגוונות יותר כך שהבילוי מלהיב יותר.

בנוסף, נהנה הילד מהזדמנויות לתרגל את יכולת השחייה שרכש, ובכך לשמר אותה ולהעמיק את שליטתו בה. דרך אחרת לשדרג את יכולות השחייה היא חוג שחייה לילדים המיועד למי שכבר רכש את המיומנות וכעת רוצה ללמוד סגנונות נוספים על זה הבסיסי וכן לשפר את הסגנון שהוא כבר יודע.

מה קורה אם מחכים עם לימוד השחייה?

ישנם הורים רבים שמאמינים כי גיל 5-6 הוא מוקדם מדי ללימוד שחייה וכי מוטב לדחות את רכישת המיומנות לגיל מאוחר יותר.

מצד אחד, אכן אין לדחוק בילדים להתחיל לשחות מגיל צעיר אם הם לא מוכנים לכך עדיין (ילד שיחוש כי הוא "חייב" להתחיל לשחות עלול לפתח רגשות שליליים כלפי שחייה ולפעמים אף באופן כללי כנגד בריכות), אולם מצד שני כדאי לדעת שבני החמש-שש כבר מפותחים דיים, הן קוגניטיבית, הן פיזית, הן מוטורית והן רגשית, על מנת ללמוד שחייה.

גם אם בתחילת הדרך הקפיצה למים עשויה להיתפש בעיניהם כמאיימת, הרי שעם תמיכה הורית לא מלחיצה אלא כזו שמדגישה את חשיבות ההתמודדות עם אתגרים, ולצידה כמובן התמיכה מהמדריכים בתוך המים, רוב רובם של הילדים מתגברים עד מהרה על החשש הראשוני ונהנים מכל היתרונות של תנועה חופשית ומסוגננת במים.

לעומתם, ילדים שממתינים מספר שנים עד ללימוד השחייה לא רק שלא נהנים מכל היתרונות שמקנה היכולת לשחות מגיל צעיר, אלא שהם גם עלולים לפתח פחדים עמוקים ולהתקשות ללמוד בגיל מבוגר, ובנוסף לסבול מרגשי נחיתות ביחס לחבריהם שכבר שוחים בבטחה.

סגירת תפריט