לימוד שחייה למבוגרים

רובנו למדנו לשחות בסביבות גיל 6 פחות או יותר, אבל לימוד שחייה לא מוגבל רק לזאטוטים
וגם מבוגרים רבים פונים לבתי ספר לשחייה על מנת ללמוד את רזי התנועה במים.

ברוב המקרים לא קל לאנשים מבוגרים להודות שהם לא יודעים לשחות, וגם כדי לפנות לחוג לימוד שחייה למבוגרים נדרשים אומץ והתגברות על מחסומים ובושה– אבל כשכבר מחליטים לעשות זאת, הרווח הוא עצום. לימוד שחייה לא רק מקנה לאדם את יסודות השחייה אלא מחזק משמעותית את הדימוי העצמי שלו ומשפר את הבריאות הפיזית והנפשית גם יחד.

להתגבר על הפחד

ברוב המקרים מבוגרים שאינם יודעים לשחות חוו בצעירותם, או אפילו כתינוקות, חוויה רגשית שלילית, רבת עוצמה, הקשורה למים. במקרים מסוימים אף ייתכן שמקרה טביעה באחד הגלגולים הקודמים יצר אצל האדם פחד לא מודע ממים ומשחייה.

לימוד שחייה למבוגרים מחייב אם כך התייחסות מיוחדת: מצד אחד להכיר בפחד ובחשש, ולהכיל
אותם, ומצד שני לקדם את התלמיד ולסייע לו להתגבר על הפחד.

לימוד שחייה במקרים אלה יתבצע באופן הדרגתי, נינוח, בלי לחץ – ובמקרים רבים במסגרת שיעורים פרטיים המותאמים לתלמיד הספציפי ולקצב שלו. תחילה תתאפשר הסתגלות למים, הקניית תחושת ביטחון בהם, לימוד נשימה נכונה, תנועה, זרימה וציפה – ורק אז יתחיל לימוד השחייה עצמה.

לימוד שחייה בגיל השלישי

לימוד יסודות השחייה או שיפור סגנונות הפך בשנים האחרונות מקובל מאוד בקרב בני הגיל השלישי, שהמודעות שלהם לחשיבות השמירה על הגוף התעצמה וכך גם המוטיבציה שלהם ואכן גם בני ה55-65 מבינים שלפניהם עוד עשרות שנים ושכדאי מאוד לשמור על הגוף, ובאמצעותו גם על הנפש.

לימוד שחייה, והשחייה בכלל, תורמים אצל בני הגיל השלישי לשימור יכולות הלב והריאות, משפרים את טווח התנועה במפרקים (דבר קריטי בגיל זה), מפחיתים את הסיכון ללקות בכאבי גב, ומשפרים גם את הקואורדינציה ובכך מפחיתים את הסיכון ליפול. בנוסף תחושת ההצלחה מלימוד השחייה משפרת גם את הדימוי העצמי ויוצרת אצל הקשישים תחושה מבורכת כי "הם עדיין שווים משהו".

איך לבחור מדריך שחייה?

מדריך שחייה למבוגרים חייב להיות סבלני ולהבין שלימוד שחייה בגיל מתקדם אינו דבר של מה בכך. בנוסף, עליו להיות לא רק מורה לשחייה אלא גם סוג של פסיכולוג – להקנות לתלמידים את האמונה שהם יכולים לסמוך עליו בעיניים עצומות, גם מההיבט של השהייה במים, אזור לא בטוח עבורם, וגם מההיבט הרגשי – ליצור מרחב נטול ביקורתיות, שיפוט או לעג ולו הקל שבקלים.

על מנת לבחור מדריך שחייה שיהיה מסוגל להכיל את הפחדים ולאפשר פריצה של מחסומי הבושה והחשש כדאי להתנסות בשיעורי לימוד שחייה לדוגמה עם מספר מדריכים כאלה – עד שמרגישים בטוחים לגמרי ושיש "קליק".

סגירת תפריט