לימוד שחייה לטיפול בחרדות מים

לימוד שחייה לטיפול בחרדות מים

כמעט לכולנו יש זיכרונות רבים מבריכה זו או אחרת, גם מגילאים צעירים מאוד וגם מגילאים מבוגרים יותר – אבל יש לא מעט בני אדם שעבורם בריכה היא סיוט.
כך ילדים, שהמפגש הראשון שלהם עם מים היה טראומתי, וכך מבוגרים שחשים בושה ומבוכה מפני שעדיין לא למדו לשחות – לימוד שחייה אצל מדריך בעל ניסיון ומומחיות בשחרור מחרדות מים ישפר פלאים את הדימוי העצמי שלהם ואיתו את איכות חייהם באופן כללי.

המקור לחרדות מים

אחת הסיבות המרכזיות לחרדות מים היא מקרה של כמעט טביעה – או של האדם עצמו או של מישהו בסביבתו. מקור אחר לתחושות לחץ ומתח בתוך מים עשוי להיות לימוד שחייה בגיל צעיר מדי (לרוב ניסיון כושל של אחד ההורים). הורים הסובלים מדאגנות יתר משדרים לחץ ומתח אל ילדיהם, לפעמים באופן בלתי מודע, וגם בקרב ילדים שבאופן כללי ביטחונם העצמי רעוע הסבירות לפתח חרדת מים גבוהה.

לימוד שחייה – הדרך הבטוחה לפוגג חרדות מים

כמו כל פוביה, הדרך הטובה ביותר לטיפול בחרדת מים היא התעמתות איתה – אבל כשהאדם לא לבד אלא נעזר במומחה בתחום, כלומר מדריך שחייה שבאמתחתו ניסיון בלימוד שחייה של בעלי חרדות.

לימוד שחייה במקרה כזה יתבצע בהדרגה, שהיא המפתח להצלחת התהליך. בין אם מדובר בילד ובין אם מדובר במבוגר, השלב הראשון הוא יצירת אמון מוחלט בין התלמיד למורה, קביעת תוכנית הלימוד, תיאום ציפיות הדדי ויצירת מחויבות לתהליך לימוד השחייה אצל התלמיד.

כמובן שבמקרה של לימוד שחייה לאדם בעל חרדות מים לא זורקים אותו מייד למים העמוקים. למעשה, בכל חוג שחייה מתחילים קודם כל במים הרדודים, אבל כשהתלמיד סובל מחרדות מים הכניסה אליהם וההסתגלות אליהם מתבצעת אט-אט, בקצב של התלמיד, ללא האצה חיצונית (ומאחר שמדובר בלימוד שחייה באופן פרטי אין תחרותיות כמו בחוג שחייה "רגיל" וקצב ההתקדמות היא אישי ומותאם ספציפית לתלמיד). האדם ילמד קודם כל לשהות במים, לנשום נכון, להירגע, ללכת במים הרדודים ורק מאוחר יותר – סביר להניח שלא בשיעור הראשון – יעבור לשכיבה על מים, ובהמשך לשחייה של ממש.

אחוזי הצלחה גבוהים

חרדות מים הן מביכות מאוד, ובטרם לימוד שחייה אולי נראות בלתי פתירות – אבל מסתבר שאחוזי ההצלחה של התהליך, כשעוברים אותו אצל מורה מיומן, הם גבוהים מאוד.
לבחירה במורה ה"נכון" ישנה חשיבות רבה. מאחר שמדובר בתהליך לימוד שהוא לא דידקטי אלא גם נפשי, חשוב מאוד שהאינטראקציה בין התלמיד למורה תהיה מוצלחת במיוחד. כדאי לסובלים מחרדות מים "לבזבז" זמן ומפגשים (וכסף) במספר ניסיונות עד שהם מגיעים למורה איתו הם מרגישים פתוחים, בטוחים – ויודעים בוודאות כי בידיו הכלים ללמד אותם לשחות ולשפר את איכות חייהם.

סגירת תפריט