צור קשר

שם (חובה)

דואר אלקטרוני (חובה)

טלפון

הידרותרפיה לטיפול בכאבי גב

 כאבי גב הם אחת המצוקות השכיחות ביותר: עפ”י מחקרים רבים, 9 מכל 10 בני אדם יסבלו מכאב ברמה כזו או אחרת באחד האזורים בגב לפחות פעם אחת בחייהם. אחד הפתרונות האפקטיביים ביותר עבור מרבית סוגי כאבי הגב הוא הידרותרפיה, כלומר טיפול במים, ואם משלבים בין הידרותרפיה לפיזיותרפיה התוצאות מרשימות במיוחד.

מה מאפיין כל סוג של כאב גב? חשיבות האבחון במסגרת ההידרותרפיה

הבסיס של טיפול בכאבי גב במים, כלומר הידרותרפיה, הוא אבחון מדויק של סוג הכאב ומקורו. ההבחנה הבסיסית היא בין 3 סוגים של כאבים בגב:

א. כאב גב מכני – כאב פתאומי שבדרך כלל מלווה גם בהתכווצות של שרירים

ב. כאב גב שורשי – כאב חזק מאוד שמלווה במרבית המקרים בכאבים ברגליים או בתחושה שונה מהרגיל (עקב השפעת המסלולים העצביים שיוצאים מהגב ובפרט אל הרגליים)

ג. כאב גב דלקתי – כאב עמום אשר הופך ליותר ויותר נוכח עם הזמן והשפעתו על שגרת היומיום הולכת ומתחזקת

כאבי גב מכניים, במרבית המקרים, נובעים כתוצאה מפגיעה נקודתית בשריר, עקב מאמץ יתר, תנועה לא נכונה, חבלה וכו’. כשהכאב חולף תוך זמן קצר יחסית אין צורך בטיפול. כשהכאבים בגב נמשכים ולא מרפים ההמלצה היא להגיע לטיפול, וכדאי לא לדחות זאת שכן פגיעה שורשית או דלקתית שאינה מטופלת באופן מקצועי עלולה להחמיר ולהגביל את האדם בביצוע פעולות יומיומיות רבות. בפרט כך הדבר כשלכאב בגב נלווים סימפטומים כגון כאב במהלך הליכה, כאבים כתוצאה מהתכופפות, נמלול ברגליים, תחושות שונות בגפיים, התכווצויות שרירים, הירדמות של הרגל לעתים תכופות יחסית ועוד.

בין הגורמים לכאבי גב שאינם חולפים מעצמם ומחייבים טיפול: היצרות של תעלת עמוד השדרה (ספיינל סטנוזיס – מצב שבו מופעל לחץ על חוט השדרה ועל העצבים, בדרך כלל עקב תהליכים ניווניים, והתוצאה היא חולשה של הרגליים, נמלול ברגליים, צליעה לפרקים ולעתים גם אובדן שליטה על הסוגרים), גידול שפיר בגב, שבר באחת החוליות של עמוד השדרה ועוד סיבה רווחת לכאבים בגב היא פריצת דיסק.

פריצת דיסק – וכך גם בלט דיסק ובקע דיסק – הן פגיעות שנגמרות כתוצאה משחיקה מתמשכת של הרקמות הסחוסיות בעמוד השדרה המותני (החלק התחתון של עמוד השדרה, שכולל 5 חוליות). הרקמות הסחוסיות, שצורתן כצורת דיסק, מפרידות בין החוליות ותפקידן הוא לבלום זעזועים. שחיקה גורמת תחילה לבלט דיסק, מצב שבו אותו דיסק בולט החוצה ולוחץ על תאי עצב של חוט השדרה (שעובר בתוך תעלת עמוד השדרה). בקע דיסק הוא מצב חמור יותר שבו חלק גדול מהדיסק פורץ החוצה ולוחץ על חוט השדרה ופריצת דיסק היא מצב חמור אף יותר שבו כל החלק הפנימי של הדיסק פורץ החוצה וגורם לתופעות בלתי רצויות רבות (בהתאם למיקום הדיסק שנפרץ). ביניהן: כאב שמקרין לאחת הרגליים או לשתיהן, כאב חד כשמשתעלים או צוחקים, נימול, קושי להרים את חלקה הקדמי של כף הרגל, קושי במתן שתן או צואה ועוד. ישנו גם מצב פחות נפוץ של פריצת דיסק צווארי, ובמקרים אלה הכאב בא לידי ביטוי בגב ובבית השחי או בשכמה (ולעתים גם בחלקה העליון של אחת הכתפיים ובחלק מהאצבעות בידיים).

בהתאם למקור הכאבים נקבעת גם תוכנית הטיפול המיטבית עבור כל אדם.

היתרונות של הידרותרפיה לטיפול בכאב גב

המים הם סביבה טיפולית אופטימלית במרבית המקרים של הכאבים בגב.

ראשית, כשהמטופלים נמצאים בתוך המים, כוח הכבידה של גופם נמוך במידה ניכרת בהשוואה לכוח הכבידה מחוץ למים. בהתאם הם מסוגלים לבצע פעולות ותרגילים שאין ביכולתם לבצע מחוץ למים, ובכך לחזק את המערכות השונות שזקוקות לחיזוק מבלי להטיל עומס מסוכן על המפרקים או על עמוד השדרה.

שנית, מים מפעילים על הגוף לחץ הידרוסטטי – לחץ זה מחזק את מערכת הנשימה, מסייע לסלק מהגוף פסולת ותורם אף הוא לאפקטיביות הגבוהה של הטיפול בכאבי הגב. תועלת נוספת היא הפחתת רמת הכאב – בזכות הטמפרטורה הנעימה של המים.

בנוסף לאספקטים הפיזיים המשמעותיים, ישנה גם תועלת רגשית רבה לקיום הטיפול במים: עבור רובנו בריכה, ובפרט כזו מטופחת ומחוממת לטמפרטורה האידיאלית, היא מקום שמזוהה עם נחת ונועם, ועל כן אין כמעט התנגדות לטיפול אלא להיפך, רצון להפיק ממנו מקסימום רווח. בהקשר זה כדאי לדעת שכשמדובר על טיפולים קונבנציונליים ישנם לא מעט מטופלים שמגלים התנגדות (לעתים מודעת ולעתים לא) לטיפול. גם ההצלחות – כאמור במים מצליחים המטופלים לבצע תנועות ותרגילים שמחוץ למים הם לא מסוגלים לבצע עקב הכאב – מחזקות מאוד את הנפש ומהוות מרכיב בעל משקל נכבד בהצלחת התהליך כולו.

האפקטיביות של השילוב בין הידרותרפיה לפיזיותרפיה

שילוב מושכל של הידרותרפיה ופיזיותרפיה הוא הטיפול המיטבי בכאבי גב. הפיזיותרפיה מוסיפה טכניקות להפחתת רמות הכאבים וכן לחיזוק שרירים ומערכות שונות בגוף, כולל תרגילים שהמטופלים יכולים לבצע בבית בין טיפול לטיפול – כך שטיפול שכולל פיזיותרפיה והידרותרפיה גם יחד הוא סינרגיה אפקטיבית במיוחד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>